Word Problems K12Anna bought 1 slice of mushroom pizza and 2 slices of cheese pizza for a total of $3.
Bill bought 4 slices of mushroom pizza and 5 slices of cheese pizza for a total of $9.

What is the cost of one slice of mushroom pizza?